Google Fuchsia OS işletim sistemini yayınladı! Şimdi Android’e ne olacak?

Google’ın uzun zamandır üzerinde sessiz sedasız çalıştığı Fuchsia OS indirime sunuldu. Peki, bu süreçten sonra Android’e ne olacak? Fuchsia OS, Android’in yerini mi alacak?

Google‘ın uzun bir süredir Fuchsia OS üzerinde çalıştığı söyleniyordu. Yeni işletim sistemi olacak olan Fuchsia OS kanadından maalesef ki ses soluk çıkmamıştı. Unutulan ve rafa kaldırıldı denilen Fuchsia OS bugün sürpriz bir şekilde karşımıza çıktı. Google, yeni işletim sistemini resmi olarak kullanıcıları için indirime sundu.

Fuchsia OS çıktı!

Yeni işletim sisteminin ilk sürümü, akıllı bir hoparlör olan akıllı ekranlı Nest Hub için mevcut durumda. İlk etapta daha çok IoT cihazlara gelecek olan bu işletim sisteminin, Android’in yerini almayacağını düşünüyoruz. Google muhtemelen IoT ve giyilebilir cihazlarında bu işletim sistemini kullanacak.

Google’ın yeni işletim sisteminde Linux çekirdeğini kullanmayarak neyi amaçladığı ise henüz bilinmiyor. Anlayacağınız internet devi farklı bir şeyler denemeye niyetli.

Büyük olasılıkla, şu anki durumunda, Fuchsia OS yalnızca bazı işlevleri ve yetenekleri test etmek için bir platform konumunda olacak. Bu platform geliştiriciler için de ilginç olacak.

2016 yılında geliştirmeye başlanan ve Linux’u terk ederek Zircon çekirdeğini kullanan bu işletim sistemi sektöre yeni bir soluk kazandırabilir. Bu zamana kadar gördüğümü işletim sistemleri aslında Linux tabanlıydı. Ancak Google ters köşe yaparak Zircon’a geçiş yapması ilginç sonuçlar doğurabilir. Henüz emekleme aşamasında olan Fuchsia OS, tahminlerimize göre Huawei’nin Android forku olan HarmonyOS’e rakip olacak. 

Akıllı cihazlarda kullanılacak olan Fuchsia OS’in gelişimine göre Android’in yerini alabilmesi söz konusu. Ancak bu gelişim çok hızlı olmayacak. Tahminlerimize göre gelişim süreci için 2-3 yıla ihtiyaç duyulacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir